Jak wygląda projektowanie mebli do kuchni na wymiar?

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem w domu wszystkich szafek, półek i akcesoriów, zwykle stajemy pod koniec przed wyzwaniem. Wyzwaniem tym jest zaprojektowanie wygodnej i ergonomicznej kuchni. W większości przypadków nie budujemy jednak domu i nie możemy od podstaw określić wymiarów pomieszczenia. Zawsze należy zatem stworzyć konkretne meble na wymiar, które pozwolą nam odnaleźć się i w komfortowych warunkach przygotować każdy posiłek.

 

Przede wszystkim poznać wymiary pomieszczenia

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać podczas planowania, jest zwymiarowanie całego pomieszczenia. Ważne jest uwzględnienie każdego skosu i wnęki, a także rozmieszczenia okien i drzwi, przyłączy, gniazdek elektrycznych oraz parapetów. Dopiero na podstawie sporządzonej w ten sposób analizy powinniśmy zacząć starać się o meble do kuchni na wymiar. Warto jednak również zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak prawo- lub leworęczność użytkownika, jego wzrost czy choćby najczęstsza wielkość wykonywanych zakupów.

 

Odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami kuchennymi

Stworzenie odpowiednich szafek i innych mebli kuchennych powinno być przede wszystkim podyktowane zasadami ergonomii. Nawet najładniejsze pomieszczenie nie będzie spełniało swojego przeznaczenia, jeśli odległości pomiędzy sprzętami będą zbyt małe i uniemożliwią nam swobodny ruch. Prawidłowy dystans powinien wynosić:

  • 120-210 cm od lodówki do zlewozmywaka
  • 120-210 cm od zlewozmywaka do piekarnika
  • 120-270 cm od piekarnika do lodówki.

Utrzymując odpowiednie i ergonomiczne odległości zapewnimy sobie również dostateczną ilość blatów roboczych oraz mebli do przechowywania wszelkiego rodzaju naczyń.

 

Trudne zadanie w domu

Stworzenie prawidłowej przestrzeni do przygotowywania jedzenia to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych czynności podczas projektowania mieszkania. Nawet pozornie niewielkie błędy mogą po czasie irytować użytkownika, który od początku wymarzył sobie pomieszczenie na lata.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat właściwego projektowania, wymiarowania oraz meblowania kuchni, zapraszamy do kontaktu. Chętnie przekażemy dodatkowe informacje, aby stworzyć najlepsze możliwe pomieszczenie.

0
Feed

Zostaw komentarz